Domelski
Dołączył: 15 Kwi 2020
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 8:45, 15 Kwi 2020 Temat postu: Budowa rurociągu rozprowadzającego acetylen |
|
|
Witam wszystkich.
Tak na wstępie zaznaczam, że nie jestem spawaczem, ale szukam już jakiś czas odpowiedzi i pomyślałem, że może koledzy na forum będą mogli mi pomóc.
Otóż mam wątpliwości co do budowy rurociągów rozprowadzających acetylen po zakładzie i zastosowanej na nim armatury. Zacząłem więc szukać i nadal nie mam wielu odpowiedzi na moje pytania.
Główne pytanie to jak powinien wyglądać prawidłowo zbudowany rurociąg dla acetylenu?
Udało mi się dojść do wniosków:
- materiał preferowany stal lub stal nierdzewna (nie wolno stosować miedzi pow. i tu są rozbieżności 50-70%, większość mówi 60%; nie wolno stosować srebra i tu też jest jakiś wyjątek). Podobno jest coś na tworzywie sztucznym. To oznacza problem z armaturą mosiężną, która często nie ma informacji jaki jest dokładnie stop.
- współczynnik bezpieczeństwa 12 (ale tu też różne głosy). Czyli dla instalacji 1,5bar wytrzymałość powinna być min. 18bar
- uszczelnienia powinny być odporne chemicznie ze względu na aceton (preferowane PTFE, EPDM niezalecany VITON)
- próba ciśnieniowa znalazłem informację powinna być na 1,5x ciśnienia roboczego czyli 2,25bar
Na rurociągach rozmieszczonych na zakładzie znajduję pełen przekrój różnej armatury na jednym rurociągu i to zaczęło budzić moje wątpliwości
- różne materiały na jednym rurociągu: rury stal, złączki mosiądz, zawory mosiądz niklowany (zwykłe do gazu ziemnego MOP5) oraz nierdzewne. Na ile takie coś jest prawidłowe. Mam wątpliwości co do połączenie stal-stal nierdzewna, do zastosowania zwykłych zaworów do gazu ziemnego (w większości w instrukcjach mają zapis, że nie powinny być stosowane do gazów agresywnych) oraz oczywiście do armatury mosiężnej bo nigdzie nie ma jasnej wytycznej jaki stop jest dopuszczalny.
Chętnie poznam Wasze opinie i porady w tym zakresie. Jaką armaturę stosujecie przy rurociągach stalowych, czy dopuszczacie mosiądz itd.?
Post został pochwalony 0 razy
|
|